MDM-37SSLA174
Mfr.Part #
MDM-37SSLA174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
HTS Code :
Solder Cup
Mount :
Panel
Base Product Number :
MDM-3
Number of Ports :
1
Socket
Empty Shell :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Pbfree Code :
yes
2
Number of Terminals :
Shielded
Additional Feature :
LOW PROFILE
Contact Plating :
Black
Length :
37.72 mm
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
No
Filter Feature :
Contact Finish Thickness :
Total Number of Contacts :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Depth :
15.17 mm
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Features :
Shielded
Radiation Hardening :
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS :
Details
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Brand :
Number of Contacts :
Current Rating :
3A
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
ECCN Code :
EAR99
Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
Orientation :
Straight
IEC Conformance :
Max Operating Temperature :
125 °C
DIN Conformance :
Datasheets
MDM-37SSLA174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSLA174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SSLA174 pinout, MDM-37SSLA174 datasheet PDF, MDM-37SSLA174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSLA174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.