MDM-37SSL
Mfr.Part #
MDM-37SSL
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Stock
2
In Stock :
Voltage Rating :
Package / Case :
SOD
Number of Contacts :
Current Rating :
3A
Mount :
Panel
Solder Cup
Orientation :
Straight
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Published :
2002
Current Rating (Amps) :
3A
Material Flammability Rating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Micro-D D-Sub Connectors
Radiation Hardening :
Receptacle, Female Sockets
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Material :
Polymer
RoHS :
N
Black
Contact Plating :
Gold
Datasheets
MDM-37SSL
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:SOD, Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSL pinout, MDM-37SSL datasheet PDF, MDM-37SSL amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSL ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.