MDM-37SSKA174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SSKA174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Product Status :
Active
RoHS :
Non-Compliant
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
2
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating :
MIL Conformance :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Brand :
Base Product Number :
MDM-3
HTS Code :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Current Rating :
3A
Filter Feature :
No
Number of Contacts :
37
Subcategory :
D-Sub Connectors
Feature :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
Features :
Shielded
Total Number of Contacts :
37
Termination :
Solder Cup
Color :
Black
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Backset Spacing :
Wire Gauge :
Empty Shell :
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Datasheets
MDM-37SSKA174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSKA174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSKA174 pinout, MDM-37SSKA174 datasheet PDF, MDM-37SSKA174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSKA174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.