MDM-37SSK
Mfr.Part #
MDM-37SSK
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Max Operating Temperature :
125 °C
Brand :
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Material Flammability Rating :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Subcategory :
D-Sub Connectors
Bulk
Package / Case :
SOD
Wire Gauge :
MIL Conformance :
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Product Status :
Active
Min Operating Temperature :
-55 °C
FEMALE
Empty Shell :
37
Base Product Number :
MDM-3
Straight
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Contacts :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Material :
Polymer
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Current Rating (Amps) :
3A
Current Rating :
3A
RoHS :
Non-Compliant
Contact Finish :
Gold
Filter Feature :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Datasheets
MDM-37SSK
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSK from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:SOD, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SSK pinout, MDM-37SSK datasheet PDF, MDM-37SSK amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSK ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.