MDM-37SSFA174
Mfr.Part #
MDM-37SSFA174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Shielded
Depth :
15.17 mm
Max Operating Temperature :
125 °C
Filter Feature :
No
Empty Shell :
Contact Finish Thickness :
Number of Ports :
1
Mixed Contacts :
HTS Code :
Ingress Protection :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS :
Non-Compliant
Number of Rows :
2
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating :
3A
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Length :
37.72 mm
Non-RoHS Compliant
Number of Terminals :
Published :
Current Rating (Amps) :
3A
D-Type, Micro-D
MIL Conformance :
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
MDM-3
Active
Pbfree Code :
yes
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Datasheets
MDM-37SSFA174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSFA174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SSFA174 pinout, MDM-37SSFA174 datasheet PDF, MDM-37SSFA174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSFA174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.