MDM-37SSF
Mfr.Part #
MDM-37SSF
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Depth :
15.17mm
MIL Conformance :
No
Base Product Number :
MDM-3
Max Operating Temperature :
125 °C
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Filter Feature :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Ports :
1
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Form :
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55 °C
Radiation Hardening :
Length :
37.72mm
Material Flammability Rating :
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
3A
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Nickel
Gold
IEC Conformance :
Number of Terminals :
DIN Conformance :
RoHS :
Compliant
Wire Gauge :
Empty Shell :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Material :
Polymer
Current Rating :
3A
Datasheets
MDM-37SSF
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSF pinout, MDM-37SSF datasheet PDF, MDM-37SSF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.