MDM-37SSB-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SSB-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
37.72mm
Contact Size :
24
Wire Gauge :
Minimum Operating Temperature :
-55.0°C
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
Maximum Operating Temperature :
+125°C
Number of Rows :
2
Features :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Contact Form :
ECCN Code :
EAR99
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Signal
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Shielded
Reference Standard :
UL
Depth :
15.17mm
Reliability :
COMMERCIAL
Product Status :
Active
HTS Code :
Termination Style :
Solder
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Gold
RoHS :
Details
Packaging :
Bulk
Contact Design :
PREASSEM CONN
Voltage Rating :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Rated Current (Signal) :
3A
Dimensions :
37.72 x 7.82 x 10.09mm
Number of Positions :
37
Current Rating :
3A
Total Number of Contacts :
37
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
Color :
Black
Mounting Style :
Panel
Contact Style :
Socket
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Published :
2007
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Housing Material :
Polymer
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Pitch :
1.27mm
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Angle :
Straight
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Width :
7.82mm
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Mount :
Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Bulk
Body Orientation :
Straight
Contact Finish :
Gold
Body Breadth :
0.308 inch
Number of Contacts :
Number of Ports :
1
Orientation :
Termination Method :
Solder
Brand :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
MDM-37SSB-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSB-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSB-A174 pinout, MDM-37SSB-A174 datasheet PDF, MDM-37SSB-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSB-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.