MDM-37SSB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SSB
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Stock
331
In Stock :
331
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Reliability :
COMMERCIAL
Gender :
FEMALE
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Termination Style :
Solder
HTS Code :
Orientation :
Straight
Number of Terminals :
37
Mounting Type :
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating :
3A
Current Rating (Amps) :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
37
Feature :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Features :
Shielded
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
Max Operating Temperature :
125 °C
Package :
Bulk
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Backset Spacing :
Plating :
Aluminium, Cadmium, Chromate
Contact Finish Thickness :
Max Current Rating :
3A
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Rated Current (Signal) :
3A
Packaging :
Bulk
RoHS :
N
Housing Material :
Polymer
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Angle :
Straight
Mounting Style :
Panel
Material Flammability Rating :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Number of Contacts :
Number of Rows :
2
Number of Ports :
1
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Body Breadth :
0.308 inch
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Published :
2006
Radiation Hardening :
No
Brand :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mount :
Free Hanging, Panel
Color :
Black
Voltage Rating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Status :
Active
Total Number of Contacts :
Datasheets
MDM-37SSB
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSB pinout, MDM-37SSB datasheet PDF, MDM-37SSB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.