MDM-37SSA
Mfr.Part #
MDM-37SSA
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Housing/Shell (Unthreaded)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Panel
Total Number of Contacts :
37
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Mixed Contacts :
No
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Color :
Black
Contact Style :
Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Backset Spacing :
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Current Rating :
3A
Housing Material :
Polymer
Termination :
Solder Cup
Bulk
MIL Conformance :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Panel Mount
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Filter Feature :
Contact Finish Thickness :
Wire Gauge :
Empty Shell :
COPPER ALLOY
Orientation :
Straight
Base Product Number :
MDM-3
Voltage Rating :
Datasheets
MDM-37SSA
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSA pinout, MDM-37SSA datasheet PDF, MDM-37SSA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.