MDM-37SHP01B-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SHP01B-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Subcategory :
D-Sub Connectors
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Brand :
Current Rating (Amps) :
3A
Voltage Rating :
Ingress Protection :
Features :
Shielded
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Form :
Published :
Color :
Package :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Wire Gauge :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
37
Number of Rows :
2
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination :
Wire Leads
Contact Type :
Signal
Feature :
Shielded
Material Flammability Rating :
Contact Finish Thickness :
Backset Spacing :
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Datasheets
MDM-37SHP01B-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SHP01B-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SHP01B-A174 pinout, MDM-37SHP01B-A174 datasheet PDF, MDM-37SHP01B-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SHP01B-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.