MDM-37SH027L
Mfr.Part #
MDM-37SH027L
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Product Status :
Active
Max Current Rating :
3A
37
DIN Conformance :
No
Backset Spacing :
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Features :
Shielded
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Total Number of Contacts :
37
Color :
Black
Socket
MIL Conformance :
Cable Length :
76mm
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Wire/Cable Gauge :
26 AWG
Gold
Published :
Current Rating (Amps) :
3A
Bulk
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Panel Mount
Filter Feature :
Current Rating :
3A
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type A :
D-Sub
Datasheets
MDM-37SH027L
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH027L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SH027L pinout, MDM-37SH027L datasheet PDF, MDM-37SH027L amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH027L ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.