MDM-37SH027K
Mfr.Part #
MDM-37SH027K
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
No
Total Number of Contacts :
37
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Wire Leads
Filter Feature :
No
Cable Length :
76mm
Current Rating :
3A
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Voltage Rating :
IEC Conformance :
Mount :
Free Hanging
D-Type, Micro-D
Max Current Rating :
3A
Contact Form :
Wire/Cable Gauge :
26 AWG
Housing Material :
Polymer
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Black
Connector Type A :
D-Sub
Current Rating (Amps) :
3A
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Contact Finish Thickness :
Empty Shell :
Package :
Bulk
Published :
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
MDM-37SH027K
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH027K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SH027K pinout, MDM-37SH027K datasheet PDF, MDM-37SH027K amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH027K ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.