MDM-37SH027F
Mfr.Part #
MDM-37SH027F
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
MIL Conformance :
Non-RoHS Compliant
Wire/Cable Gauge :
26 AWG
Polymer
DIN Conformance :
Cable Length :
76mm
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Mixed Contacts :
Empty Shell :
MDM-3
Connector Type A :
D-Sub
IEC Conformance :
Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Plating :
Gold, Tin
Current Rating :
3A
Mount :
Free Hanging
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Max Current Rating :
3A
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Ingress Protection :
Total Number of Contacts :
Datasheets
MDM-37SH027F
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH027F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SH027F pinout, MDM-37SH027F datasheet PDF, MDM-37SH027F amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH027F ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.