MDM-37SH027B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SH027B
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Signal
MIL Conformance :
No
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Empty Shell :
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Ingress Protection :
Package :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
3A
RoHS :
N
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type A :
D-Sub
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Form :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
MDM-3
Color :
Black
Housing Material :
Polymer
IEC Conformance :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Radiation Hardening :
Mixed Contacts :
Contact Style :
Socket
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
DIN Conformance :
Cable Length :
76mm
Wire Gauge :
Material Flammability Rating :
Wire/Cable Gauge :
26 AWG
Voltage Rating :
Max Current Rating :
3A
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Features :
Shielded
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions :
37
Termination :
Wire Leads
Gender :
FEMALE
Brand :
Feature :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
5 Weeks
Product Status :
Active
Total Number of Contacts :
37
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Datasheets
MDM-37SH027B
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH027B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SH027B pinout, MDM-37SH027B datasheet PDF, MDM-37SH027B amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH027B ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.