MDM-37SH020P
Mfr.Part #
MDM-37SH020P
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
No
Voltage Rating :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Housing Material :
Polymer
Number of Contacts :
37
Current Rating :
3A
Number of Rows :
2
Feature :
Shielded
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Mixed Contacts :
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness :
Termination :
Wire Leads
Color :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Material Flammability Rating :
Contact Form :
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Max Operating Temperature :
125 °C
MDM-3
Features :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Type :
Signal
Gold
Wire Gauge :
Active
Contact Plating :
Total Number of Contacts :
Mount :
Panel
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
RoHS :
Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
GENERAL PURPOSE
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Datasheets
MDM-37SH020P
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH020P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SH020P pinout, MDM-37SH020P datasheet PDF, MDM-37SH020P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH020P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.