MDM-37SH020B-A174
Mfr.Part #
MDM-37SH020B-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
2
Connector Style :
No
Features :
Shielded
Termination :
Wire Leads
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Style :
Socket
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insulation Material :
Liquid Crystalline Polymer
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
RoHS :
Compliant
Voltage Rating :
37
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Shielded
Contact Form :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Bulk
Number of Pins :
MDM-3
Number of Contacts :
Wire Gauge :
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Contact Type :
Signal
Packaging :
Bulk
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Material Flammability Rating :
Backset Spacing :
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating :
3A
Total Number of Contacts :
Datasheets
MDM-37SH020B-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH020B-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:37, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SH020B-A174 pinout, MDM-37SH020B-A174 datasheet PDF, MDM-37SH020B-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH020B-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MDM-37SH020B-A174 Overview
The product is packaged in Receptacle, Female Sockets.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 83513-Style Micro D Metal Shell (MDM) Series, it can be found in this category.It has 37 pins.With its Shielded feature, it is more powerful in many ways.The device is operating at -55°C~125°C Operating Temperature.