MDM-37SH020B
Mfr.Part #
MDM-37SH020B
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Black
DIN Conformance :
No
Base Product Number :
MDM-3
Features :
Shielded
Ingress Protection :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage Rating :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Total Number of Contacts :
37
Material Flammability Rating :
Contact Finish :
Gold
Mixed Contacts :
No
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Gender :
FEMALE
Wire Gauge :
Feature :
Shielded
Current Rating (Amps) :
3A
Max Operating Temperature :
125 °C
Cable Length :
76mm
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Current Rating :
3A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RoHS :
Compliant
Number of Contacts :
37
Contact Finish Thickness :
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows :
2
Contact Form :
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Material :
Polymer
Filter Feature :
Mount :
Free Hanging
Backset Spacing :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Type :
Signal
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Termination :
Wire Leads
Datasheets
MDM-37SH020B
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH020B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SH020B pinout, MDM-37SH020B datasheet PDF, MDM-37SH020B amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH020B ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.