MDM-37SH016K-F222
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SH016K-F222
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Finish Thickness :
Feature :
Shielded
Number of Positions :
37
Voltage Rating :
Termination :
Wire Leads
Contact Type :
Signal
Current Rating (Amps) :
3A
Base Product Number :
MDM-3
Wire Gauge :
Ingress Protection :
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Backset Spacing :
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Material Flammability Rating :
Contact Form :
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Features :
Shielded
Package :
Bulk
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Color :
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
MDM-37SH016K-F222
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH016K-F222 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~200°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-37SH016K-F222 pinout, MDM-37SH016K-F222 datasheet PDF, MDM-37SH016K-F222 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SH016K-F222 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.