MDM-37SCBRPTL57
Mfr.Part #
MDM-37SCBRPTL57
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A
Published :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Non-RoHS Compliant
Body Depth :
0.52 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Features :
Shielded
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
15 Weeks
Mounting Option 2 :
JACKPOST
FEMALE
Number of Contacts :
Contact Resistance :
8mOhm
Contact Form :
Length - Termination :
0.19 inch
RoHS :
N
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
3A
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Current Rating :
3A
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Pbfree Code :
No
Body Breadth :
0.308 inch
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Signal
Brand :
Datasheets
MDM-37SCBRPTL57
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRPTL57 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-37SCBRPTL57 pinout, MDM-37SCBRPTL57 datasheet PDF, MDM-37SCBRPTL57 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRPTL57 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.