MDM-37SCBRPTL56
Mfr.Part #
MDM-37SCBRPTL56
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Depth :
18.24mm
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Number of Positions :
37
Length :
37.72mm
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
3A
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Contact Finish :
Gold
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Body Breadth :
0.308 inch
Product Status :
Active
Radiation Hardening :
No
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Body/Shell Style :
PLUG
Number of Ports :
1
Number of Terminations :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Rated Current (Signal) :
3A
Housing Material :
Polymer
Contact Resistance :
8mOhm
Datasheets
MDM-37SCBRPTL56
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRPTL56 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:37, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-37SCBRPTL56 pinout, MDM-37SCBRPTL56 datasheet PDF, MDM-37SCBRPTL56 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRPTL56 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.