MDM-37SCBRPT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SCBRPT
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Contact Finish Thickness :
Color :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Signal
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Current Rating (Amps) :
3A
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Current Rating :
3A
Voltage Rating :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Resistance :
8mOhm
Gender :
FEMALE
Feature :
Shielded
Backset Spacing :
Number of Ports :
1
Wire Gauge :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Package :
Bulk
Number of Rows :
4
Rated Current (Signal) :
3A
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
37
Housing Material :
Polymer
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Total Number of Contacts :
37
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
ECCN Code :
EAR99
Features :
Shielded
Number of Positions :
Packaging :
Bulk
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
4
Product Status :
Active
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
18.24mm
Termination :
Wire Leads
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Form :
Published :
Body Breadth :
0.308 inch
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
15 Weeks
Body/Shell Style :
PLUG
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Length :
37.72mm
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
Datasheets
MDM-37SCBRPT
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRPT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:37, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-37SCBRPT pinout, MDM-37SCBRPT datasheet PDF, MDM-37SCBRPT amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRPT ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.