MDM-37SCBRPL57
Mfr.Part #
MDM-37SCBRPL57
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Resistance :
8mOhm
D-Sub Micro-D Connectors
Pbfree Code :
No
Current Rating (Amps) :
3A
Body Depth :
0.52 inch
Published :
Body/Shell Style :
PLUG
Body Breadth :
0.308 inch
RoHS :
N
COPPER ALLOY
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Active
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~125°C
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Length - Termination :
0.19 inch
Current Rating :
3A
Contact Finish :
Gold
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Datasheets
MDM-37SCBRPL57
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRPL57 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-37SCBRPL57 pinout, MDM-37SCBRPL57 datasheet PDF, MDM-37SCBRPL57 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRPL57 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.