MDM-37SCBRP-L56-A174
Mfr.Part #
MDM-37SCBRP-L56-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A
Stock
50
In Stock :
50
4
Terminal Length :
0.15 inch
Mounting Type :
BOARD
Product Height (mm) :
7.82(mm)
Number of Ports :
1(Port)
Insulation Resistance :
5000000000 Ω
ECCN Code :
EAR99
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
3(A)
Contact Finish Termination :
Gold
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Shell Plating :
Electroless Nickel
Type :
Micro D-Subminiature
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Number of Terminals :
37
Insertion Force-Max :
2.224 N
Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Plating :
Gold
Rated Current (Signal) :
3 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Contact Gender :
FEMALE
Terminal Pitch :
2.54 mm
Number of Contacts :
37(POS)
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Breadth :
0.308 inch
Product Depth (mm) :
18.24(mm)
Rad Hardened :
No
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Plug / Receptacle :
SKT
HTS Code :
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Contact Style :
RND PIN-SKT
Body Depth :
0.52 inch
Total Number of Contacts :
37
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Termination Method :
Solder
Connector Type :
D MICROMINIATURE CONNECTOR
Product Length (mm) :
37.72(mm)
Mounting Option 1 :
#2-56
Contact Pitch (mm) :
Shell Finish :
Nickel
Number of Contact Rows :
2
Contact Resistance :
8 mΩ