MDM-37SCBRP-L56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SCBRP-L56
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Contacts :
37
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminals :
37
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Max Operating Temperature :
125 °C
Features :
Shielded
Body Breadth :
0.308 inch
Contact Style :
Socket
Ingress Protection :
RoHS :
Non-Compliant
Package :
Bulk
Total Number of Contacts :
Current Rating :
3 A
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Gender :
FEMALE
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Number of Positions :
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Number of Ports :
1
Body/Shell Style :
PLUG
Published :
2006
Termination :
Wire Leads
Material Flammability Rating :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Packaging :
Bulk
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage Rating :
Number of Rows :
4
Contact Form :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Depth :
18.24 mm
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Pbfree Code :
No
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Color :
Backset Spacing :
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Body Depth :
0.52 inch
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
15 Weeks
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Length - Termination :
0.15 inch
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Number Of PCB Rows :
4
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55 °C
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish Thickness :
Length :
37.72 mm
Brand :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Resistance :
8mOhm
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Housing Material :
Polymer
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Shielded
Contact Type :
Signal
Datasheets
MDM-37SCBRP-L56
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP-L56 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-37SCBRP-L56 pinout, MDM-37SCBRP-L56 datasheet PDF, MDM-37SCBRP-L56 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP-L56 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.