MDM-37SCBRP-A30
Mfr.Part #
MDM-37SCBRP-A30
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Number Of PCB Rows :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating :
3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Body Depth :
0.52 inch
Published :
Orientation :
RIGHT ANGLE
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Active
Total Number of Contacts :
37
Number of Contacts :
37
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Bulk
Body/Shell Style :
PLUG
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Radiation Hardening :
No
Shell Material, Finish :
Aluminum, Anodized Black Plated
Contact Style :
Socket
JESD-609 Code :
e4
Shielded
Length - Termination :
0.109 inch
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Backset Spacing :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Color :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Body Breadth :
0.308 inch
Signal
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Resistance :
8mOhm
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Number of Positions :
Datasheets
MDM-37SCBRP-A30
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP-A30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-37SCBRP-A30 pinout, MDM-37SCBRP-A30 datasheet PDF, MDM-37SCBRP-A30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP-A30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.