MDM-37SCBRP-A172
Mfr.Part #
MDM-37SCBRP-A172
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
FEMALE
Body Depth :
0.52 inch
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Reliability :
COMMERCIAL
Bulk
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Wire Gauge :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Number Of PCB Rows :
4
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length - Termination :
0.109 inch
Bulk
Body/Shell Style :
PLUG
Product Status :
Active
Total Number of Contacts :
Published :
Body Breadth :
0.308 inch
Contact Resistance :
8mOhm
Shell Material, Finish :
Aluminum, Gold Plated
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current Rating :
3A
Termination :
Solder
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Brand :
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Datasheets
MDM-37SCBRP-A172
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP-A172 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SCBRP-A172 pinout, MDM-37SCBRP-A172 datasheet PDF, MDM-37SCBRP-A172 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP-A172 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.