MDM-37SCBRP-A141
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SCBRP-A141
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Number Of PCB Rows :
4
Wire Gauge :
Package :
Bulk
Product Status :
Active
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Voltage Rating :
Total Number of Contacts :
37
Contact Style :
Socket
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Form :
JESD-609 Code :
e4
Body/Shell Style :
PLUG
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Chromate Conversion Plated
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Material Flammability Rating :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Backset Spacing :
Current Rating :
3A
Features :
Shielded
Contact Resistance :
8mOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Number of Positions :
37
Packaging :
Bulk
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Body Depth :
0.52 inch
Body Breadth :
0.308 inch
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
4
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Orientation :
RIGHT ANGLE
RoHS :
N
Reliability :
COMMERCIAL
Termination :
Solder
Published :
Contact Type :
Signal
Gender :
FEMALE
Color :
Length - Termination :
0.109 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Brand :
Shell Finish :
IRRIDITE / ALODINE
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Finish :
Gold
Radiation Hardening :
No
Feature :
Shielded
Datasheets
MDM-37SCBRP-A141
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP-A141 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SCBRP-A141 pinout, MDM-37SCBRP-A141 datasheet PDF, MDM-37SCBRP-A141 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP-A141 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.