MDM-37SCBRP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SCBRP
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Stock
230
In Stock :
230
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Voltage Rating :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Brand :
Mount :
Panel, Through Hole
Total Number of Contacts :
37
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Resistance :
8mOhm
Rated Current (Signal) :
3A
Number of Positions :
37
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Contact Type :
Signal
Current Rating :
3A
Max Current Rating :
3A
Depth :
18.24mm
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Contact Form :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
3A
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
4
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Plating :
Aluminium, Cadmium, Chromate
Radiation Hardening :
No
Published :
2006
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gender :
Receptacle
Number of Ports :
1
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Length :
37.72mm
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
Color :
Black
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Shielded
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Housing Material :
Polymer
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Product Status :
Active
Body/Shell Style :
PLUG
Mounting Style :
Through Hole
Body Breadth :
0.308 inch
Contact Finish :
Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Features :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number Of PCB Rows :
4
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
Contact Finish Thickness :
Termination Style :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Ingress Protection :
RoHS :
N
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Style :
Socket
Datasheets
MDM-37SCBRP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-37SCBRP pinout, MDM-37SCBRP datasheet PDF, MDM-37SCBRP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.