MDM-37SCBRM7TL56-A174
Mfr.Part #
MDM-37SCBRM7TL56-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A
Gender :
FEMALE
Contact Resistance :
8mOhm
Backset Spacing :
Body Breadth :
0.308 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Signal
Length - Termination :
0.15 inch
Number of Contacts :
37
Body Depth :
0.52 inch
Termination :
Wire Leads
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Receptacle, Female Sockets
RoHS :
N
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number Of PCB Rows :
4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
ECCN Code :
EAR99
Shielded
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Finish :
Gold
Body/Shell Style :
PLUG
Factory Lead Time :
15 Weeks
Brand :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
4
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Active
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Total Number of Contacts :
Current Rating :
3A
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Finish Thickness :
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7TL56-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SCBRM7TL56-A174 pinout, MDM-37SCBRM7TL56-A174 datasheet PDF, MDM-37SCBRM7TL56-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7TL56-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.