MDM-37SCBRM7TL56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SCBRM7TL56
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Length - Termination :
0.15 inch
Product Status :
Active
Body Depth :
0.52 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Body Breadth :
0.308 inch
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Form :
Feature :
Shielded
Reliability :
COMMERCIAL
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Current Rating :
3A
Features :
Shielded
Number of Rows :
4
Mount :
Through Hole
Wire Gauge :
Package :
Bulk
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Number Of PCB Rows :
4
Ingress Protection :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Backset Spacing :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
37
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination :
Wire Leads
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Resistance :
8mOhm
Published :
Contact Type :
Signal
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Number of Pins :
37
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Brand :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Color :
Current Rating (Amps) :
3A
ECCN Code :
EAR99
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS :
Details
Material Flammability Rating :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Finish :
Gold
Body/Shell Style :
PLUG
Voltage Rating :
Total Number of Contacts :
Datasheets
MDM-37SCBRM7TL56
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7TL56 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:37, MDM-37SCBRM7TL56 pinout, MDM-37SCBRM7TL56 datasheet PDF, MDM-37SCBRM7TL56 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7TL56 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.