MDM-37SCBRM7T-A174
Mfr.Part #
MDM-37SCBRM7T-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Number Of PCB Rows :
4
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Current Rating :
3A
Number of Contacts :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Pbfree Code :
No
Micro-D D-Sub Connectors
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Body Breadth :
0.308 inch
Contact Resistance :
8mOhm
Length - Termination :
0.109 inch
Body Depth :
0.52 inch
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A