MDM-37SCBRM7T
Mfr.Part #
MDM-37SCBRM7T
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Material Flammability Rating :
Wire Gauge :
Number of Rows :
Length - Termination :
0.109 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Body Breadth :
0.308 inch
Contact Form :
Reliability :
COMMERCIAL
Body/Shell Style :
PLUG
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Brand :
Mounting Option 2 :
JACKPOST
STAGGERED
Factory Lead Time :
15 Weeks
Body Depth :
0.52 inch
D-Type, Micro-D
Pbfree Code :
No
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Resistance :
8mOhm
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS :
N
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
3A
Dielectric Material :
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Housing Material :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Datasheets
MDM-37SCBRM7T
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-37SCBRM7T pinout, MDM-37SCBRM7T datasheet PDF, MDM-37SCBRM7T amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7T ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.