MDM-37SCBRM7-A30
Mfr.Part #
MDM-37SCBRM7-A30
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Length - Termination :
0.109 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Style :
Socket
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Body Depth :
0.52 inch
Color :
Reliability :
COMMERCIAL
Shell Material, Finish :
Aluminum, Anodized Black Plated
Contact Resistance :
8mOhm
Current Rating :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Body Breadth :
0.308 inch