MDM-37SCBRM7-A174
Mfr.Part #
MDM-37SCBRM7-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Stock
50
In Stock :
50
Shielded
Number of Rows :
Brand :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
D-Sub Micro-D Connectors
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Resistance :
8mOhm
Body Breadth :
0.308 inch
Body Depth :
0.52 inch
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Socket
Body/Shell Style :
PLUG
Material Flammability Rating :
Mount :
Through Hole
Gold
Radiation Hardening :
No
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
JESD-609 Code :
e4
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Number of Positions :
37
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Packaging :
Bulk
Contact Form :
Length - Termination :
0.109 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
3A
Features :
Shielded
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Published :
2006
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MDM-37SCBRM7-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SCBRM7-A174 pinout, MDM-37SCBRM7-A174 datasheet PDF, MDM-37SCBRM7-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.