MDM-37SCBRM7-A172
Mfr.Part #
MDM-37SCBRM7-A172
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Socket
Contact Form :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Contact Resistance :
8mOhm
Body/Shell Style :
PLUG
Total Number of Contacts :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Gold Plated
COPPER ALLOY
RoHS :
N
Feature :
Shielded
Mounting Option 2 :
JACKPOST
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length - Termination :
0.109 inch
Number of Rows :
4
Reliability :
COMMERCIAL
JESD-609 Code :
e4
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Color :
Wire Gauge :
Housing Material :
Gold
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Number Of PCB Rows :
4
Ingress Protection :
Body Depth :
0.52 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Body Breadth :
0.308 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current Rating :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Solder
Datasheets
MDM-37SCBRM7-A172
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7-A172 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-37SCBRM7-A172 pinout, MDM-37SCBRM7-A172 datasheet PDF, MDM-37SCBRM7-A172 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7-A172 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.