MDM-37SCBRM7-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37SCBRM7-13
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Contact Form :
Termination :
Solder
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Material Flammability Rating :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Type :
Signal
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Subcategory :
D-Sub Connectors
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Feature :
Shielded
Features :
Shielded
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions :
37
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Brand :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Number of Rows :
4
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
3A
Wire Gauge :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness :
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Contact Style :
Socket
Packaging :
Bulk
Voltage Rating :
Current Rating :
3A
Datasheets
MDM-37SCBRM7-13
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7-13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SCBRM7-13 pinout, MDM-37SCBRM7-13 datasheet PDF, MDM-37SCBRM7-13 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRM7-13 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.