MDM-37PBRP-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-37PBRP-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Contact Form :
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Backset Spacing :
HTS Code :
Length :
59.44mm
Packaging :
Bulk
Depth :
16.28mm
ECCN Code :
EAR99
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number Of PCB Rows :
2
Number of Positions :
37
Material Flammability Rating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Ports :
1
Number of Terminations :
37
RoHS :
N
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Body/Shell Style :
Receptacle
Base Product Number :
MDM-3
Color :
Features :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Solder
Housing Material :
Polymer
Contact Finish Thickness :
Number of Rows :
2
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Contact Type :
Signal
Total Number of Contacts :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Contact Style :
Pin
Product Status :
Active
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Brand :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Mount :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Feature :
Shielded
Current Rating (Amps) :
3A
Package :
Bulk
Wire Gauge :
Published :
Body Breadth :
0.308 inch
Contact Resistance :
8mOhm
Ingress Protection :
Orientation :
RIGHT ANGLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
3A
Reliability :
COMMERCIAL
Gender :
Male
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Radiation Hardening :
No
Datasheets
MDM-37PBRP-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37PBRP-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:37, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-37PBRP-A174 pinout, MDM-37PBRP-A174 datasheet PDF, MDM-37PBRP-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37PBRP-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.