MDM-31SHP01B-A174
Mfr.Part #
MDM-31SHP01B-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 31POS PNL MNT
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
3A
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Number of Rows :
2
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Wire Leads
Datasheets
MDM-31SHP01B-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-31SHP01B-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-31SHP01B-A174 pinout, MDM-31SHP01B-A174 datasheet PDF, MDM-31SHP01B-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-31SHP01B-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.