MDM-31SCBRM7TL56
Mfr.Part #
MDM-31SCBRM7TL56
Description
CONN MICRO-D RCPT 31POS R/A
D-Sub Micro-D Connectors
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Total Number of Contacts :
Backset Spacing :
Length - Termination :
0.15 inch
Bulk
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mounting Option 2 :
JACKPOST
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Body Breadth :
0.308 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
COPPER ALLOY
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Finish Thickness :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Brand :
Current Rating (Amps) :
3A
Published :
Contact Style :
Socket
Body Length or Diameter :
1.335 inch
Wire Gauge :
Number Of PCB Rows :
4
Number of Rows :
4
Material Flammability Rating :
Number of Contacts :
RoHS :
N
Signal
Body Depth :
0.52 inch
Current Rating :
3A
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Gender :
FEMALE
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Contact Resistance :
8mOhm
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Wire Leads
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage Rating :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MDM-31SCBRM7TL56
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-31SCBRM7TL56 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-31SCBRM7TL56 pinout, MDM-31SCBRM7TL56 datasheet PDF, MDM-31SCBRM7TL56 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-31SCBRM7TL56 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.