MDM-25SL2P-A174
Mfr.Part #
MDM-25SL2P-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Radiation Hardening :
No
Body Breadth :
0.308 inch
Shielded
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Backset Spacing :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Reliability :
COMMERCIAL
Ingress Protection :
RoHS :
Details
Insulation Material :
GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
Length - Termination :
1 inch
Number of Rows :
2
Current Rating :
3A
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Factory Lead Time :
34 Weeks
Total Number of Contacts :
25
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Resistance :
10MOhm
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
JESD-609 Code :
e4
Cable Length :
25mm
Gender :
FEMALE
HTS Code :
Voltage Rating :
Reference Standard :
UL
Contact Design :
PREASSEM CONN
Wire Gauge :
Body Length or Diameter :
1.185 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness :
Published :
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Signal
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Datasheets
MDM-25SL2P-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SL2P-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-25SL2P-A174 pinout, MDM-25SL2P-A174 datasheet PDF, MDM-25SL2P-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SL2P-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.