MDM-25SH020P-A174
Mfr.Part #
MDM-25SH020P-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
Packaging :
Bulk
Termination :
Wire Leads
MIL Conformance :
No
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Empty Shell :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Total Number of Contacts :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Number of Rows :
2
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Color :
Insulation Material :
Liquid Crystalline Polymer
Contact Form :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielded
Base Product Number :
MDM-2
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
3A
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Filter Feature :
Wire Gauge :
IEC Conformance :
Current Rating :
3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
Contact Style :
Socket
Datasheets
MDM-25SH020P-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SH020P-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-25SH020P-A174 pinout, MDM-25SH020P-A174 datasheet PDF, MDM-25SH020P-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SH020P-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.