MDM-25SCBRPTL57-A174
Mfr.Part #
MDM-25SCBRPTL57-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS R/A
D-Sub Micro-D Connectors
Number of Pins :
Micro-D D-Sub Connectors
Orientation :
RIGHT ANGLE
Features :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Wire Leads
Length - Termination :
0.19 inch
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
3
Contact Style :
Socket
Radiation Hardening :
No
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
15 Weeks
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Contacts :
RoHS :
Non-Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Depth :
0.42 inch
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Voltage Rating :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Total Number of Contacts :
Contact Finish Thickness :
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Connector Style :
D-Type, Micro-D
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Gold
Number Of PCB Rows :
3
Ingress Protection :
Gender :
FEMALE
Wire Gauge :
Body Length or Diameter :
1.185 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Body/Shell Style :
PLUG
Insertion Force-Max :
2.224 N
Shielded
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Resistance :
8mOhm
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Signal
Current Rating :
3A
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Form :
Pbfree Code :
No
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SCBRPTL57-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:25, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-25SCBRPTL57-A174 pinout, MDM-25SCBRPTL57-A174 datasheet PDF, MDM-25SCBRPTL57-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SCBRPTL57-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.