MDM-25SBSPL57-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-25SBSPL57-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
3A
Color :
Contact Type :
Signal
Number Of PCB Rows :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Features :
Shielded
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Gender :
FEMALE
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Ingress Protection :
Mounting Option 2 :
JACKPOST
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
JESD-609 Code :
e4
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Body Length or Diameter :
1.74 inch
Published :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Style :
Socket
RoHS :
N
Voltage Rating :
Body Breadth :
0.308 inch
Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Contact Finish Thickness :
Number of Positions :
25
Material Flammability Rating :
Feature :
Shielded
Contact Resistance :
8mOhm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Pbfree Code :
No
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Termination :
Wire Leads
Brand :
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Contact Finish :
Gold
Total Number of Contacts :
25
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Package :
Bulk
Body Depth :
0.555 inch
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Form :
Length - Termination :
0.19 inch
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Number of Rows :
2
Body/Shell Style :
PLUG
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SBSPL57-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-25SBSPL57-A174 pinout, MDM-25SBSPL57-A174 datasheet PDF, MDM-25SBSPL57-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SBSPL57-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.