MDM-25PL61K-A172
Mfr.Part #
MDM-25PL61K-A172
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS PNL MNT
Shielded
Brand :
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Gold Plated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
3A
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Current Rating (Amps) :
3A
Termination :
Wire Leads
Product Status :
Active
Radiation Hardening :
No
Package :
Bulk
Subcategory :
D-Sub Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Style :
Pin
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable Length :
300μm
Voltage Rating :
RoHS :
Details
HTS Code :
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
15 Weeks
Gender :
Male
Datasheets
MDM-25PL61K-A172
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PL61K-A172 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-25PL61K-A172 pinout, MDM-25PL61K-A172 datasheet PDF, MDM-25PL61K-A172 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PL61K-A172 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.