MDM-25PL2L-A172
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-25PL2L-A172
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
HTS Code :
Published :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Gold Plated
RoHS :
Non-Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reference Standard :
UL
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Contact Style :
Pin
Factory Lead Time :
34 Weeks
Gender :
Male
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Contact Resistance :
10MOhm
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
Voltage Rating :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Total Number of Contacts :
25
JESD-609 Code :
e4
Body Length or Diameter :
1.185 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Contact Type :
Signal
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) :
3A
Color :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Design :
PREASSEM CONN
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Contacts :
25
Material Flammability Rating :
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Current Rating :
3A
Number of Positions :
Insulation Material :
GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
Feature :
Shielded
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Brand :
Length - Termination :
1 inch
Termination :
Wire Leads
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Breadth :
0.308 inch
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Backset Spacing :
Contact Finish :
Gold
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
Ingress Protection :
Packaging :
Bulk
Contact Form :
Wire Gauge :
Features :
Shielded
Number of Rows :
2
Datasheets
MDM-25PL2L-A172
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PL2L-A172 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-25PL2L-A172 pinout, MDM-25PL2L-A172 datasheet PDF, MDM-25PL2L-A172 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PL2L-A172 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.