MDM-25PCBRM7T-A174
Mfr.Part #
MDM-25PCBRM7T-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS R/A SLDR
Number Of PCB Rows :
3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Mount :
Through Hole
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Body Depth :
0.42 inch
JESD-609 Code :
e4
Number of Rows :
3
COMMERCIAL
Terminal Pitch :
2.54mm
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Body Length or Diameter :
1.185 inch
Insertion Force-Max :
2.224 N
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Current Rating :
3A
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Package :
Bulk
Number of Pins :
Wire Gauge :
Pbfree Code :
No
Features :
Shielded
Length - Termination :
0.109 inch
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Resistance :
8mOhm
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PCBRM7T-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:25, MDM-25PCBRM7T-A174 pinout, MDM-25PCBRM7T-A174 datasheet PDF, MDM-25PCBRM7T-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PCBRM7T-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MDM-25PCBRM7T-A174 Overview
Currently, it is packaged in Plug, Male Pins.Panel Mount, Through Hole, Right Angle is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the 83513-Style Micro D Metal Shell (MDM) Series.The device has 25 pins.Many aspects of its Shielded feature increase its effectiveness.Mounting of the part is based on Through Hole.It runs at -55°C~125°C Operating Temperature.