MDM-25PBSM7T-A172
Mfr.Part #
MDM-25PBSM7T-A172
Description
CONN MICRO-D PLUG 25P PNL MT SLD
RoHS :
Non-Compliant
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Depth :
0.555 inch
Package :
Body Length or Diameter :
1.74 inch
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Current Rating (Amps) :
3A
Backset Spacing :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Contact Resistance :
8mOhm
Packaging :
Body Breadth :
0.308 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Factory Lead Time :
15 Weeks
HTS Code :
Shielded
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Current Rating :
3A
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Number of Contacts :
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Aluminum, Gold Plated
Number Of PCB Rows :
2
Contact Finish Thickness :
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Gold
ECCN Code :
EAR99
Length - Termination :
0.109 inch
Datasheets
MDM-25PBSM7T-A172
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PBSM7T-A172 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-25PBSM7T-A172 pinout, MDM-25PBSM7T-A172 datasheet PDF, MDM-25PBSM7T-A172 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PBSM7T-A172 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.