MDM-25PBSM7-A174
Mfr.Part #
MDM-25PBSM7-A174
Description
MICRO 25C PIN PC JACKP
Number Of PCB Rows :
2
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Contact Finish - Mating :
AU
Rated Current (Signal) :
3A
Length :
44.2mm
Contact Pattern :
STAGGERED
Orientation :
Straight
Active
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Resistance :
8mOhm
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Current Rating :
3A
JESD-609 Code :
e4
Housing Material :
Aluminium
Package :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Number of Terminations :
STAGGERED
Body Breadth :
0.308 inch
Depth :
7.82mm
Number of Rows :
2
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
HTS Code :
Termination :
Solder
Base Product Number :
MDM-2
ECCN Code :
EAR99
Number of Ports :
1
Contact Style :
Pin
Max Operating Temperature :
125°C
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Radiation Hardening :
No
Datasheets
MDM-25PBSM7-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PBSM7-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, MDM-25PBSM7-A174 pinout, MDM-25PBSM7-A174 datasheet PDF, MDM-25PBSM7-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PBSM7-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.