MDM-25PBSL56-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-25PBSL56-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Wire Leads
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Voltage Rating :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Wire Gauge :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
HTS Code :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Factory Lead Time :
15 Weeks
Body/Shell Style :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
3A
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Body Breadth :
0.308 inch
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Rows :
2
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Style :
Pin
Features :
Shielded
Backset Spacing :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Number Of PCB Rows :
2
Brand :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Published :
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Signal
Contact Form :
Contact Resistance :
8mOhm
Body Length or Diameter :
1.74 inch
Total Number of Contacts :
25
Color :
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
25
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
3A
RoHS :
N
Feature :
Shielded
Body Depth :
0.555 inch
Length - Termination :
0.15 inch
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Package :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Datasheets
MDM-25PBSL56-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PBSL56-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, MDM-25PBSL56-A174 pinout, MDM-25PBSL56-A174 datasheet PDF, MDM-25PBSL56-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PBSL56-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.