MDM-24C4PL61B-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-24C4PL61B-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 24POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Color :
Current Rating (Amps) :
3A
Subcategory :
D-Sub Connectors
Features :
Shielded
Material Flammability Rating :
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Ingress Protection :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
34 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Feature :
Shielded
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Voltage Rating :
Gender :
Male
Number of Positions :
24 (20 + 4 Coax)
Contact Type :
Coax and Signal
Brand :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Rows :
2
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
RG-178
Termination :
Wire Leads
Contact Style :
Pin
Contact Form :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Housing Material :
RoHS :
Details
Backset Spacing :
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-24C4PL61B-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-24C4PL61B-A174 pinout, MDM-24C4PL61B-A174 datasheet PDF, MDM-24C4PL61B-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-24C4PL61B-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.